DESPRE NOI

• Prezentarea scolii
DESPRE NOI

PREZENTAREA SCOLII

Scoala Nr. 1 "Sfintii Voievozi" este situata in cartierul Garii de Nord, fiind una dintre cele mai vechi institutii scolare din Bucuresti.
     Infiintata in 1892, va sarbatori, pe 1 IUNIE 2012, 120 de ani de cand s-a transformat, an de an, intr-un complex educational de succes, recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului prin acordarea Trofeului SCOALA EUROPEANA - 2010.
     Oferta educationala este extrem de atractiva si diversificata pentru a raspunde cerintelor educationale ale tuturor copiilor. Activitatile scolare si extracurriculare se desfasoara in spatii generoase, dotate cu aparatura si echipamente moderne pentru :
* Clasele cu predare intensiva a limbii engleze pe baza auxiliarelor curriculare avizate de British Council ;
* Programele "Before - School" si "After - School" pentru elevi din clasele primare si gimnaziale ;
* Centrul de informare si documentare realizat in parteneriat cu Ambasada Frantei la Bucuresti ;
* Cabinetele de logopedie si de consiliere psihopedagogica si sprijin ;
* Echipele sportive de baschet, handbal, fotbal, cricket, minitenis, tenis de masa, judo si atletism ;
* Ansamblul artistic "CLOPOTEII" (teatru, dans, muzica) ;
* Clubul "MEDIA CLIP" ( radio - scoala, revistele scolare "Clip" si "WOW", foaia de stiri "Insemnari cotidiene" ).

Activitatile didactice sunt armonizate perfect cu obiectivele proiectelor educationale de succes :
* Proiectul "A. L. B.", premiat in cadrul programului educational national "Tara lui Andrei" finantat de PETROM;
* Proiectul Comenius e-Twining "Puzzle of Europe";
* Proiectul POSDRU "S.O.S. - Solutii inovative si oportunitati pentru asigurarea accesului, participarii si succesului scolar";
* Proiectele "La scoala, cu mic - cu mare !", "Un colt de rai in Europa", "Play - Art", "Pasi spre performanta" si "Never stop exploring !"

Fiecare parinte isi doreste pentru copii o asemenea paleta educationala care se desfasoara intr-o scoala bine securizata si monitorizata video, in program prelungit, intre orele 8.00 - 17.00, cu pauza pentru servirea pranzului si somn de dupa-amiaza pentru cei mici.

Iar daca parintii mai sunt si reali parteneri educationali ca membri ai Asociatiei "Parintii Aproape" a Scolii Nr. 1 "Sfintii Voievozi", un ONG infiintat si autorizat de MECTS din anul 2008, copiii vor creste si vor fi educati pentru a deveni cetateni europeni in adevaratul sens al cuvantului.

Nu credeti ?!? Avem si un IMN extrem de sugestiv pe care-l cantam cu placere si mandrie, copii si profesori, parinti si bunici :
          "E - o scoala pe o strada - n Bucuresti,
          Unde te simti mereu ca in povesti,
          Cu coridoare largi si clase mari,
          Unde invata sute de scolari.
                     R :     E Scoala Unu, scoala noastra,
                              Ea este pentru noi ca o fereastra
                              Prin care viitorul il privesti
                              Ca Scoala Unu - i prima - n Bucuresti !
          Si primii noi in toate vrem sa fim !
          Ne place sa - nvatam si sa muncim
          Si peste ani cu drag ne - om aminti
          De vremea cand eram niste copii !

V A   A S T E P T A M   C U   D R A G !